Finansstudenten Ulrikke Nicolaisen ønsket å bli bedre i fransk og få større faglig bredde. Våren 2015 ble derfor Bergen byttet ut med Rennes i franske Bretagne.
Høyere utdanning – utveksling
Jan - Mai 2015
Hvor hadde du utvekslingsopphold og hvorfor valgte du dette stedet?
- Jeg var i Rennes, som ligger i provinsen Bretagne. Jeg ønsket først og fremst å bli bedre i fransk. Jeg er generelt veldig glad i fransk kultur!
På hvilken måte var utvekslingsoppholdet i utlandet relevant for studiene dine i Norge?
- Jeg tok økonomirelaterte fag som markedsføring, regnskap, entreprenørskap, og fikk derfor større faglig bredde.
Hvilke erfaringer vil du trekke frem som de viktigste fra studieoppholdet i utlandet?
- Jeg fikk muligheten til å få et globalt nettverk og måtte tilpasse meg en ny kultur, for ikke å glemme det språklige utbyttet. Jeg fikk et nettverk av venner fra Frankrike og verden forøvrig. Blant annet ble jeg godt kjent med en fransk familie som inviterte meg med på flere helgeturer.
Opplevde du noen utfordringer i forbindelse med forberedelse eller gjennomføring av utvekslingsperioden?
- Nei, fikk god oppfølging fra både ESC Rennes og min hjemmeinstitusjon, Norges Handelshøyskole (NHH).
Vil du anbefale andre studenter å reise på utveksling?
- Ja, så absolutt. Vi lever i en global verden der evnen til å tilpasse seg og forstå ulike kulturer er nødvendig for å kunne samarbeide og bidra til at verden fungerer. Sjansen er veldig stor for at man møter på et internasjonalt landskap av mennesker, både i profesjonell og privat sammenheng.
Frankrike er et fantastisk land med herlige mennesker. Selv om franskmenn kanskje er kjent for å være litt arrogante og «fiendtlig» innstilt til utlendinger, så skal det ikke mer enn et par franske fraser til før de letter på sløret og åpner opp hjemmene sine. Vær ydmyk og ros det som er typisk fransk, da er det lett å få venner!
Utdanningiverden.no er utviklet og vedlikeholdt av Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse | Copyright © 2023
Ansvarlig redaktør: Kristin Solheim
Designed by Haltenbanken - Developed by Aplia - Powered by eZ Publish - Personvern
Følg oss på Facebook
Følg oss på Instagram
Følg oss på Youtube