Økonomistudenten Mari Wefring (22) tilbrakte vårsemesteret 2015 i den kanadiske hovedstaden Ottawa.
Hvor hadde du utvekslingsopphold og hvorfor valgte du dette stedet?
- Jeg var i Ottawa, Canada. Jeg ønsket å reise alene, og ikke kun være med andre nordmenn. Jeg hadde også vært i Canada tidligere og hadde allerede et veldig godt inntrykk av landet.
På hvilken måte var oppholdet i utlandet relevant for studiene dine i Norge?
- Jeg kommer mest sannsynlig til å ha en jobb der jeg vil være nødt til å kommunisere med utlandet og jobbe internasjonalt. Økonomi er også et veldig internasjonalt studium som stort sett er likt i alle land.
Hvilke erfaringer vil du trekke frem som de viktigste fra studieoppholdet i utlandet?
- Det å klare seg alene i et nytt land og snakke et annet språk var veldig lærerikt. Jeg møtte studenter fra hele verden, og lærte mye om andre land, men også om Norge. Man får et annet perspektiv på hvordan vi lever i Norge ved å tilbringe tid i utlandet.
Hva er det kjekkeste du opplevde?
- Det å møte masse nye mennesker og få nye venner. Jeg fikk muligheten til å reise rundt i Canada og USA, noe som var veldig gøy.
Opplevde du noen utfordringer i forbindelse med forberedelse eller gjennomføring av utvekslingsperioden?
- Jeg fikk veldig god informasjon fra universitetet jeg skulle til, og møtte ingen store utfordringer.
Vil du anbefale andre studenter å reise på utveksling?
- Ja, jeg anbefaler alle å dra! Du vil få venner for livet og unike opplevelser du kun har mulighet til ved å bo i landet. Vær åpen for nye opplevelser. Mennesker du kanskje tror du ikke passer sammen med kan vise seg å bli dine beste venner. Dessuten - hvis du drar til Canada på vinteren, ikke undervurder hvor kaldt det er!
Utdanningiverden.no er utviklet og vedlikeholdt av Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse | Copyright © 2023
Ansvarlig redaktør: Kristin Solheim
Designed by Haltenbanken - Developed by Aplia - Powered by eZ Publish - Personvern
Følg oss på Facebook
Følg oss på Instagram
Følg oss på Youtube